Jak zabezpieczyć majątek firmowy?

Przeczytasz w 6 minut.

Z niniejszego wpisu dowiesz się:

  • Które firmy są podatne na utratę majątku,
  • Jak przedsiębiorcy chronią majątek,
  • Który majątek warto chronić, a kiedy ochrona może być nieopłacalna,
  • Na co uważać planując zabezpieczenie majątku firmowego.

Najczęstszy problem wielu firm w Polsce

Dużym problemem w wielu polskich firmach jest niedostosowanie kwestii prawnych do tempa rozwoju przedsiębiorstwa. Przykład: niejeden duży, a nawet bardzo duży biznes nadal prowadzony jest w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednoosobowa działalność gospodarcza ma wiele zalet. Nie jest popularna bez powodu. Ma jednak również swoje wady. Zasadniczą wadą jest pełna odpowiedzialność za zobowiązania firmy, co może oznaczać utratę całego majątku – biznesowego oraz prywatnego. Z powodu takich wad na pewnym etapie życia biznesu warto zastanowić się nad zmianą formy prawnej.


Wady jednoosobowej działalności gospodarczej

Główną wadą jednoosobowej działalności gospodarczej jest pełna odpowiedzialność właściciela za zobowiązania mogące powstać w toku prowadzenia firmy. W firmie coś idzie źle? Traci firma, ale traci również jej właściciel. Odpowiada on osobiście, zatem również majątkiem prywatnym. Wiele osób decyduje się jednak na trwanie w takim ryzyku z uwagi na proste (i tanie) rozliczenia podatkowe w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Niskie podatki, tania księgowość, a także uproszczenia w formalnościach księgowych – te zalety nęcą wielu na tyle intensywnie, że ryzyko utraty majątku wydaje się mało prawdopodobne.


Czy jednoosobowa działalność gospodarcza zawsze jest tania i prosta?

W ostatnim czasie opodatkowanie jednoosobowej działalności przestało być tak atrakcyjne jak do niedawna (choć uwaga ta nie dotyczy ryczałtowców, którym „upiekło się” przy wprowadzaniu Polskiego Ładu!). Z tego powodu warto zastanowić się czy dla utrzymania łatwych rozliczeń i pojedynczych podatków (choć już nie tak niskich jak do niedawna) nie należy rozważyć alternatywy w postaci jednej z kilku popularnych spółek handlowych. Szczególnie, że podatki w spółkach wcale nie są tak wysokie jak zwykło się twierdzić.


Jak zabezpieczyć majątek firmy?

Krótko mówiąc: oddzielić ryzyka od majątku. Jak to się robi? Przykładowo: zakładamy spółkę i gromadzimy w niej majątek niezbędny do prowadzenia biznesu. Tym sposobem przedsiębiorca chroni siebie i swój majątek prywatny. Jeśli dodatkowo poza spółką prowadzącą główną działalność pozostaną niektóre ważne i wartościowe składniki majątkowe biznesu, ochroną można objąć również majątek firmy.

Przykład: Kowalski zakłada spółkę, która współpracuje z kontrahentami, ale działa na maszynach i nieruchomościach, które nie są majątkiem spółki, a Kowalskiego. Gdy sytuacja wymknie się spod kontroli, Kowalski może próbować chronić swoje maszyny i nieruchomości. Nie miałby wielu możliwości ochrony, gdyby działał w formie jednoosobowej działalności. Wtedy kontrahenci mogliby zaspokajać się zarówno z majątku firmowego jak i osobistego majątku Kowalskiego.


Jaki majątek warto chronić, ale może się to nie opłacać?

Budując mur ochronny oddzielający ryzyka od majątku firmy nie można przesadzić. Nie warto przecież doprowadzić firmy do paraliżu. W obawie przed blokadą zwykle nie stosuje się skomplikowanych trików prawnych do ochrony towaru, stanów magazynowych czy należności (są jednak wyjątki). Towar, a także gotówka są niczym krew, która musi sprawnie płynąć w organizmie przedsiębiorstwa. Próba blokowania przepływów towaru czy funduszy mogłaby skończyć się uniemożliwieniem prowadzenia interesów. Z tego powodu zwykle ochronie podlega majątek kluczowy. Ten „stojący w miejscu”, ale najczęściej najdroższy.


Kluczowy majątek w firmie – to warto zabezpieczyć

Najczęściej zabezpiecza się:

  • nieruchomości,
  • nadwyżki finansowe,
  • własność intelektualną (znaki towarowe, wzory przemysłowe),
  • kluczowe ruchomości (np. duże maszyny, ciągi technologicznie, węzły maszyn),
  • kosztowne środki transportu.

To wyliczenie przykładowe. Zdarzają się inne cenne składniki majątkowe, które bez obawy o blokadę życia firmy można umieścić za murem chroniącym przed ryzykami.


Jakie są wady zabezpieczenia majątku firmowego?

Wadami większości metod zabezpieczania majątku prywatnego jest zwiększenie ilości formalności jakie należy dopełnić, a następnie cyklicznie realizować. Innymi słowy – księgowość będzie miała więcej pracy. Ponadto nie zawsze można poukładać majątek firmy na nowo bez powstania dodatkowych kosztów. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków plan ochrony majątku da się zaprojektować w taki sposób, aby zyski zdecydowanie przewyższały koszty.



Co powinieneś zrobić, aby zabezpieczyć majątek swojego biznesu?

Powinieneś rozważyć wykorzystanie spółki prawa handlowego, np. spółki z o.o. lub komandytowej. Wielu wybiera też spółkę akcyjną lub prostą spółkę akcyjną. W niektórych scenariuszach możesz zachować działalność gospodarczą jako skarbiec dotychczas zgromadzonego majątku, który będzie wykorzystywany przez spółkę do prowadzenia działalności.

Typowe drogi do zabezpieczenia majątku są następujące:

  • utworzenie nowej, czystej spółki i rozpoczęcie jej funkcjonowania,
  • aport całego przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej (lub jego części) do spółki i kontynuowanie biznesu już w formie spółki,
  • przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego.

Na co należy uważać

Oczywiście na podatki. Nie każdy scenariusz jest opłacalny podatkowo. Należy pamiętać o tym, aby transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi miały charakter rynkowy, jak również, aby wszelkie obowiązki prawne wynikające m.in. z powiązań były respektowane.


Czy spółka jest jedynym rozwiązaniem?

Spółka nie jest jedynym rozwiązaniem, ale zdecydowanie najczęściej jest rozwiązaniem najlepszym. Ma swoje wady, ale w parze z wadami idą atrakcyjne możliwości w zakresie ochrony majątku, które mogą okazać się kluczowe dla firmy w czasach zawirowań finansowych lub chwilowych niepowodzeń. Zadaniem zarządzających jest utrzymać firmę na powierzchni nawet w trudnych czasach, a dysponując narzędziami prawnymi ze świata spółek zadanie to można zrealizować zdecydowanie łatwiej i z większym prawdopodobieństwem powodzenia.


Jakie są wady spółki?

Wiele osób jako wadę spółek prawa handlowego wymienia konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Stwierdzić należy, iż jest to demonizowany obowiązek. Mając na uwadze, że chęć ochrony majątku dotyczy szczególnie firm o relatywnie ugruntowanej pozycji, firmy te zwykle są na takim etapie sformalizowania obiegu dokumentów i prowadzenia księgowości, że w opinii fachowców argument ten nie powinien mieć decydującego znaczenia. Na pewno nie powinien być ważniejszy niż dążenie do ochrony majątku firmowego i prywatnego właściciela.


Aporty, przekształcenia – na co uważać?

I tym razem – oczywiście na podatki. Przed podjęciem decyzji o tym jak zreorganizować swoją firmę należy zadbać o to, aby nie spowodować konieczności zapłaty zbędnego podatku dochodowego, VAT’u lub innych danin. Nieumiejętne reorganizowanie biznesu zamiast pozytywnych, może przynieść negatywne efekty podatkowe. Na szczęście prawo daje wiele możliwości ulepszania swojej struktury bez zbędnych kosztów.


Skontaktuj się z nami

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie ochrony majątku skontaktuj się z naszymi ekspertami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wskażemy Ci rozwiązania najbardziej optymalne dla Ciebie i Twojej firmy.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.