Fundacja rodzinna jednak dla małżonków

Niedawno fiskus zniechęcał do fundacji rodzinnych zakładanych przez obojga małżonków

Niedawno Polskę obiegła informacja o interpretacji podatkowej, z której płynął kuriozalny wniosek: nie opłaca się zakładać fundacji rodzinnej razem z małżonkiem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził wtedy, że wypłaty z fundacji rodzinnych założonej przez obojga małżonków nie będą korzystać w pełni ze zwolnienia podatkowego. Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że tylko jeżeli fundacja rodzinna będzie zakładana przez jednego z małżonków, to wypłaty do rodziny będą zwolnione w całości. Założenie fundacji przez dwóch małżonków miało być niekorzystne.

Więcej o tej prawie i argumentach Dyektora KIS opowiadałem tutaj: KLIKNIJ.

Dyrektor KIS wycofał się z negatywnego stanowiska. Fundacje rodzinne zakładane przez małżonków również są korzystne

Okazuje się, że tym razem nie trzeba było długo czekać na naprawienie tego zniechęcającego do fundacji rodzinnych stanowiska. Dyrektor KIS wycofał się z niekorzystnych twierdzeń.

W interpretacjach z końca czerwca 2024 roku dyrektor KIS zajął korzystne dla rodzin stanowisko, zgodnie z którym wypłata świadczenia na rzecz fundatorów-małżonków i członków ich rodziny (tzw. grupy zero)korzystać będzie w całości ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Źródło:

  • Interpretacja indywidualna 0112-KDIL2-1.4011.114.2024.3.JK,
  • Interpretacja indywidualna 0112-KDIL2-1.4011.113.2024.3.JK.

Strona do poprawnego działania wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce.