Niedawno fiskus zniechęcał do fundacji rodzinnych zakładanych przez obojga małżonków
Niedawno Polskę obiegła informacja o interpretacji podatkowej, z której płynął kuriozalny wniosek: nie opłaca się zakładać fundacji rodzinnej razem z małżonkiem.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził wtedy, że wypłaty z fundacji rodzinnych założonej przez obojga małżonków nie będą korzystać w pełni ze zwolnienia podatkowego. Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że tylko jeżeli fundacja rodzinna będzie zakładana przez jednego z małżonków, to wypłaty do rodziny będą zwolnione w całości. Założenie fundacji przez dwóch małżonków miało być niekorzystne.
Więcej o tej prawie i argumentach Dyektora KIS opowiadałem tutaj: KLIKNIJ.
Dyrektor KIS wycofał się z negatywnego stanowiska. Fundacje rodzinne zakładane przez małżonków również są korzystne
Okazuje się, że tym razem nie trzeba było długo czekać na naprawienie tego zniechęcającego do fundacji rodzinnych stanowiska. Dyrektor KIS wycofał się z niekorzystnych twierdzeń.
W interpretacjach z końca czerwca 2024 roku dyrektor KIS zajął korzystne dla rodzin stanowisko, zgodnie z którym wypłata świadczenia na rzecz fundatorów-małżonków i członków ich rodziny (tzw. grupy zero)korzystać będzie w całości ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Źródło:
- Interpretacja indywidualna 0112-KDIL2-1.4011.114.2024.3.JK,
- Interpretacja indywidualna 0112-KDIL2-1.4011.113.2024.3.JK.
O autorzeMaciej PilarekMaciej Pilarek jest adwokatem zajmującym się przede wszystkim prawem handlowym - prawem umów, prawem spółek, ale również prawem podatkowym. Od początku jest związany z obsługą prawną biznesu.
Aktywność zawodową rozpoczął w 2006 r. Zrealizował dziesiątki projektów z obszaru prawa gospodarczego o bardzo wysokiej wartości, a ponadto setki pozostałych projektów - zdecydowaną większość w obszarze prawa gospodarczego, handlowego i podatkowego.
Doradza prawnie w strategicznych sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, aspektami zarządzania przedsiębiorstwem, a także zarządzaniem majątkiem prywatnym o znacznej wartości. Prowadzi negocjacje i udziela rekomendacji.
Jest osobistym doradcą zarządów i właścicieli przedsiębiorstw, członkiem rad nadzorczych struktur korporacyjnych w Polsce i za granicą. Ma bogate doświadczenie w obsłudze firm rodzinnych i planowaniu sukcesji.
Prowadzi projekty reorganizacji przedsiębiorstw w Polsce i za granicą, procesy transakcyjne, finansowania, a także spory prawne na gruncie gospodarczym (cywilne i karne).
Przed rozpoczęciem aktywności zawodowej w ramach PLA.partners przez czternaście lat współtworzył, a następnie jako Dyrektor i Partner kierował zespołem prawników skupionym w trzech działach prawnych w jednej z największych, uznanych kancelarii prawnych w Polsce.
Wykształcenie:
- Prawo - Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego,
- MBA (Master of Business Administration) - Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie,
- LL.M. in International Commercial Law – Akademia im. L. Koźmińskiego w Warszawie,
- Prawo Podatkowe - Akademia im. L. Koźmińskiego w Warszawie.
Maciej Pilarek jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie.